OK1VUM 1/2016
Dostal se mi do rukou dělič výkonu, který sloužil ještě nedávno na televizním vysílači. Původně jsem měl v úmyslu z něj vymontovat konektory a zbytek vyhodit, ale poté, co jsem si konstrukci prohlédl, jsem neodolal a nejdřív jsem zařízení prozkoumal, protože takováhle věc se dnes už málokdy vidí.
pohled na dělič výkonu ze spodní strany
Pohled na útroby ukazuje, že je to úžasný bastl, ten, kdo ho vyrobil, sice asi měl malý rozpočet na zprovoznění TV vysílače, ale na druhé straně něco věděl o elektrice a vyřešil to na koleně. Zajímalo by mne, jestli dělič vznikl v bastldílně Českých radiokomunikací, nebo je to dílo nějakého dodavatele, v každém případě je to k pokoukání. Celé zařízení je 50Ohmové, tak to asi nebude relikt socialistické výroby, ale něco novějšího. Uprostřed je vidět přívod výkonu, zakázkový konektor a do něj zamontovaný kabel 1/2", v rozích jsou čtyři N konektory (na fotografii jsou vidět jejich spodní strany). Dvě vodorovné lajny jsou licny v (pravděpodobně) silikonové izolaci, průměr přes izolaci je 5,5 mm, na nich jsou namotány dva závity drátu směrem k N konektorům. Obě nosné licny jsou na obou koncích i uprostřed uzemněny. Drát spolu s licnou fungují jako čtvrtvlnná vedení o impedanci 100 Ohmů (takový antikoaxiální kabel), transformují přitom impedanci 50 Ohmů na 200 Ohmů; 4 x 200 Ohmů paralelně je 50 Ohmů. Ke každému N konektoru je paralelně připojena cívka pravděpodobně kompentující jalovinu, na střední napájecí konektor jsou připojeny kompenzační kapacity ve formě praporků, které slouží k nastavení přizpůsobení (experimentálně ověřeno).
detail jednoho z N konektorů
Celý dělič byl vestavěn do plastové krabičky, kterou si pamatuji ze svých dětských let , kdy se prodávala v elektře, plechová deska, na které je to celé postavené, je současně dnem této krabičky (v jednom rohu je vidět část odlomeného plastu).
detail středního konektoru, kterým byl přiveden výkon do děliče; dolaďovací praporky
Pro zajímavost jsem celý dělič připojil na měřicí přístroj a ukázalo se, že skutečně funguje. Střední kmitočet, na kterém má útlum odrazu -38 dB, je 782 MHz, použitelné pracovní pásmo je od 775 MHz do 790 MHz, mezi těmito kmitočty je útlum odrazu větší, než 20 dB. Střední kmitočet děliče tedy leží někde mezi 59. a 60. TV kanálem, je tedy pravděpodobné, že sloužil na kanále 59. Celé zařízení tedy v podstatě funguje, akorát je dost úzkopásmové a asi nesnese moc velký výkon, odhaduji ho na dva kilowatty. Na závěr jsem změřil útlum děliče ze vstupu na jednotlivé výstupy, správně by měl být 6 dB. Naměřené hodnoty jsou: 5,9 dB; 7,7 dB; 6,3 dB; 7,5 dB. Tohle už se autorovi, na rozdíl od přizpůsobení, tolik nepovedlo, útlumy jsou nevyrovnané až o 1,8 dB. (do útlumů je zahrnut i útlum měřicího kabelu, který jsem neměl vykompenzovaný). Jako dělič výkonu pro soufázovou anténní soustavu by to moc nebylo, nevyrovnané útlumy by způsobily naklopení vyzařovacího diagramu, předpokládám ale, že každá anténa byla otočena jiným směrem a pak nevyrovnané útlumy v zásadě moc nevadí. Televizní diváci by se asi divili, kdyby věděli, přes jaké zařízení k nim byl distribuován televizní signál, dokonce digitální multiplex.
Z důvodu nevyrovnaného útlumu do jednotlivých větví dávám autorovi z bastlení známku 2 a docela rád bych věděl, kdo tím autorem je, třeba se ozve.